Skąd tytuł Osiem rodzajów złego życia? Osiem duchów zła, czyli osiem złych decyzji, to wspomniany klucz, który prowadzi nas do poznania korzeni wad, które dewastują nasze życie; jednocześnie stanowią o tym kim jesteśmy wobec samych siebie i innych. Ewagriusz z Pontu opisał je bardzo dokładnie, i był szczery do bólu. W niniejszym wyborze umieściłem fragmenty ze współczesnych opracowań, które starają się wytłumaczyć skomplikowany system, powiedziałbym wręcz, naczyń połączonych, jakimi są duchy zła. Jednak nie jest to tylko opis, ale idąc za przykładem Ojców Pustyni, w pierwszym rzędzie zostaje przedstawiona diagnoza choroby i w następnej kolejności kilka rad, jak rozwiązać trudną sytuację, a na przyszłość zastosować środki profilaktyczne (Jacek Zelek)

Nieczystość zatem niekoniecznie musi kojarzyć się ze sferą erotyczną, z seksem, chociaż oczywiście wymiar seksualny jest jednym z aspektów nieczystości; o wiele bardziej chodzi jednak o to, że człowiek sprowadza drugiego człowieka do poziomu rzeczy (Szymon Hiżycki OSB Pomiędzy grzechem a myślą)

Demon obżarstwa, zdaniem Pontyjczyka, stosuje podwójną taktykę w celu zwyciężenia mnicha: chce najpierw doprowadzić go do porzucenia anachorezy i odejścia z pustyni, a jeśli się to nie udaje, do takiego złagodzenia postu i wstrzemięźliwości, że niemożliwe staje się oczyszczenie duszy, a sam pobyt na pustyni traci jakikolwiek sens (ks. Leszek Misiarczyk Osiem duchów zła i sposoby walki z nimi)

Tyran, który w dzień zachowuje się jak ryczący „lew” lub rozjuszony „samotny dzik” i biega z „oczyma nabiegłymi krwią”, nocą zamienia się w biedne stworzonko prześladowane przez niedorzeczne lęki i koszmary (Gabriel Bunge Wino demonów)

Acedia posiada więc niczym rzymski bożek Janus głowę o dwóch twarzach. Tłumaczy to jej sprzeczne po części objawy. Frustracja i agresja mieszają się na najrozmaitsze sposoby i rodzą złożony (czyli również zawikłany) fenomen acedii. To właśnie owa złożoność sprawia, że acedia jest rzeczywistością tak zagmatwaną dla dotkniętego nią człowieka, któremu faktycznie wydaje się, że jest „biednym zwierzakiem” (Gabriel Bunge Acedia – duchowa depresja)

Demon chciwości nie kusi człowieka do zdobywania większej ilości pieniędzy czy jakichkolwiek środków materialnych, ale wywołuje lęk przed pozostaniem bez środków do życia na starość, gdy człowiek już nie będzie zdolny pracować. Pojawia się w tej perspektywie wizją głodu i koniecznością bycia zależnym od pomocy innych ludzi oraz brakiem możliwości dokonania czegokolwiek (Włodzimierz Zatorski OSB Osiem duchów zła)

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie będzie publikowany. Wypełnij pola oznaczone (*).